Strona główna Aktualności Zioła wspierające regulację cukrów...

Zioła wspierające regulację cukrów...

Zioła wspierające regulację cukrów...

Zioła wspierające regulację cukrów

Przed nami jeszcze chwila zimy a potem już wiosna, a to czas, na który wszyscy czekamy, ale dla wielu właścicieli koni oznacza wzmożoną czujność w strachu przed wiosenną trawą.
Jest ona bogata w białko, ale również fruktany. To łańcuchy cukrowe, składające się z wielu cząsteczek glukozy, odporne na enzymy trawienne w przedniej części przewodu pokarmowego (żołądek, jelito cienkie). Dla roślin stanowią materiał zapasowy, wykorzystywany później do wzrostu lub jako “magazyn” na cięższe czasy, np. susze. Gdy świeci słońce, rośliny produkują i magazynują cukry, pobierając wodę i dwutlenek węgla i wykorzystując światło słoneczne do fotosyntezy. Dlatego najwyższy poziom fruktanów w roślinach osiągany jest po południu i wieczorem, gdy rośliny cały dzień fotosyntetyzują, tworząc produkty tych przemian, a maleje nocą, gdy roślina rośnie, wykorzystując wytworzone produkty. Najniższy poziom cukrów jest bardzo wczesnym rankiem. Wysokie wahania cukrów w trawach obserwujemy również w czasie dużych skoków temperatur (ciepłe dni, zimne noce), w czasie wcześniej wspomnianej suszy i podczas odrostu runi po wypasieniu.

            Fruktany przechodząc do tylnej części przewodu pokarmowego, prawdopodobnie zaburzają równowagę pH w dalszych jego częściach (okrężnica, jelito grube). Mogą w ten sposób prowadzić do ochwatu żywieniowego. Namnożenie bakterii kwasu mlekowego na skutek nierozłożonych fruktanów powoduje obumarcie mikroflory, która fizjologicznie bytuje w tylnej części przewodu pokarmowego oraz szybkiej fermentacji w jelicie grubym. Obumarła mikroflora uwalnia toksyny, które wraz z krwią docierają m.in. do kopyt. Niektóre z tych toksyn wydzielonych do organizmu aktywują metaloproteinazy, prowadząc do rozdzielania aparatu nośnego kości kopytowej.    

Jak regulować poziom cukrów?

●       wypasaj stopniowo, powoli wydłużając czas na wiosennej trawie

●       nie ograniczaj dostępu do paszy objętościowej (włókno nadal jest bardzo ważne)

●       zadbaj o wsparcie układu pokarmowego (zioła obniżające poziom cukrów, oczyszczające, witaminowe i trawienne)

●       wspieraj zdrową mikroflorę (probiotyki, prebiotyki, synbiotyki)

●       skontroluj dietę pod względem podawanych cukrów i skrobi

 Zioła wspierające regulację poziomu cukru we krwi:

 Przytulia czepna

Oczyszcza układ limfatyczny, wspomaga przepływ limfy, czyści krew i pomaga w usuwaniu opoi, przy puchnących nogach. Co ważne, głównie rodzaj “czepna” jest wskazana jako wartościowa, chociaż w Polsce rośnie sporo gatunków, to właśnie ten jeden, z haczykami na łodydze, ma szczególne właściwości prozdrowotne. Jest to bardzo dobre zioło dla koni z ochwatem, ale też wspierające profilaktykę cukrową.

 Pokrzywa

Zawiera cały szereg makro- i mikroelementów, witamin oraz pierwiastków. Bogata m.in. w żelazo, antyalergiczna, przeciwreumatyczna, wzmacniająca. Korzystna przy wiosennej trawie, bo reguluje poziom glukozy, zwiększa wydzielanie insuliny i poprawia wrażliwość organizmu na ten hormon, który jest bezpośrednio związany z cukrem.

 Morwa biała

Jednym z najpopularniejszych ziół pomagających obniżyć poziom cukru we krwi jest morwa biała. Zawiera m.in. kwercetynę regulującą syntezę sorbitolu z nadmiaru glukozy. Chroni ona również komórki przed działaniem wolnych rodników i zapobiega ich uszkodzeniom, co jest szczególnie istotne przy schorzeniach metabolicznych.

 Kozieradka

Korzystna dla zdrowia całego organizmu, bogata w śluzy i witaminy. Dobra dla koni osłabionych, o słabych kopytach i matowej sierści. Wspiera rekonwalescentów, konie chude i po chorobach w odbudowie masy mięśniowej  i nabraniu siły. Przyspiesza przemianę cukrów, wspiera trawienie, działa mlekopędnie. Uwaga: przy podawaniu leków/suplementów warto podać ją w osobnym posiłku (3h przerwy) ze względu na śluzy. Dobrze zmielić przed podaniem, aby skorzystać z całego dobrodziejstwa rośliny.

 Mniszek

Typowo wiosenne zioło, oczyszczające, wspierające trawienie i pracę wątroby, wydzielanie żółci. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i złogów po zimie. Usuwa nadmiar sodu i potasu. Skuteczny przy ochwacie, ale też w profilaktyce, jest hipoglikemiczny - reguluje cukier we krwi przy problemach metabolicznych, obniża jego poziom.

 Melisa

Oprócz właściwości uspokajających, działa antybakteryjnie i ochronnie na nerwy. Pomocna jest również w problemach trawiennych. Doskonale reguluje poziom glukozy we krwi, wspierając tolerancję na nią oraz podwyższając poziom insuliny. Zwiększa wychwyt glukozy i jej metabolizm w wątrobie i tkance tłuszczowej.

 

Oprócz właściwości obniżającej poziom cukrów jest naturalnym antybiotykiem o właściwościach bakterio- i wirusobójczych. Polecany w dolegliwościach oddechowych i infekcjach płuc. Wpływa w zróżnicowany sposób na korzystną i patologiczną mikroflorę, przez co ułatwia trawienie i przejście z żywienia głównie sianem na dodatkowo wiosenną trawę. Uwaga: nie podawać długo i w dużych ilościach.

 

tekst: AGATA CHOSZCZ
Bibliografia:
●       Daigre C. Treating laminitis the natural way,  Natural Horse Magazine, Vol. 12, Issue 4.
●       Jastrzębska E., Wolińska K., Jaworski Z., Jauering D. (2014). Zioła w leczeniu koni. Przegląd Hodowlany 4/2014
●       Pratt-Phillips S. (2020). Spring Grass Safety.
●       Fors M. (2009). Herbs for horses.
●       Kuźnicka B., Dziak M. (1992). Zioła i ich stosowanie. PZWL